Pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej

Skuteczna pielęgnacja kostki brukowej

Aby cieszyć się widokiem czystego i schludnego podjazdu, tarasu czy ogrodowych ścieżek nie można zapomnieć o odpowiedniej jej konserwacji. Nawet najbardziej wytrzymałe i odporne rodzaje kostek wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Standardowymi czynnościami jest cykliczne zamiatanie nawierzchni, przemywanie wodą pod odpowiednim ciśnieniem a także uzupełnianie fug. O usuwaniu warstw brudu z kostki brukowej należy pamiętać szczególnie w okresie zimowo-jesiennym kiedy kostka narażona jest na największe zabrudzenia. Niedopuszczalne jest skuwanie zalegającej na kostce warstwy śniegu i lodu za pomocą ostrych narzędzi, ponieważ łatwo wtedy naruszyć strukturę nawierzchni co może w późniejszym czasie skutkować powstawaniem ubytków i naruszy jej strukturę. Lepiej też unikać stosowania chlorku sodu w celu odladzania gdyż może on doprowadzić do odbarwień na powierzchni. Użytkując drogi publiczne na kołach oraz nadwoziu przywozimy na swoje podjazdy błoto pośniegowe i sól drogową. Brak regularnego usuwania zanieczyszczeń może doprowadzić do mocnych przebarwień i nagromadzenia warstwy brudu. Innym problemem są pojawiające się na powierzchni kostki porosty i grzyby, najczęściej w miejscach zacienionych o dużej wilgotności. Łatwym sposobem na ich usunięcie są myjki ciśnieniowe oraz dostępne środki chemiczne przeznaczone do kostek i płyt brukowych. Przy myciu kostki brukowej wodą pod ciśnieniem musimy jednak pamiętać aby nie wypłukać w nadmierny sposób fug gdyż może to wpłynąć na stabilność i spójność wybrukowanej powierzchni, jeśli się to stanie należy je uzupełnić piaskiem płukanym o frakcji 0,2 mm.

Impregnacja kostki brukowej nie jest konieczna, ale warto rozważyć takie zabezpieczenie i zdecydować się na nie tuż po ułożeniu nawierzchni, zanim pojawią się na jej powierzchni pierwsze plamy i przebarwienia. Kluczowym celem impregnacji kostki jest zabezpieczenie przed nadmiernym wchłanianiem wody i wnikaniem zanieczyszczeń. Dla trwałego efektu impregnację powinno się przeprowadzać raz na 3-4 lata. Przed impregnacją kostki musimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu jej powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń –  liści, piasku, ziemi, roślin. Najlepiej wykonać oczyszczanie przy pomocy myjki ciśnieniowej oraz dokładnie zamiatając powierzchnię. Po upewnieniu się że kostka jest sucha można przystąpić do impregnacji przy pomocy odpowiednich środków.

Czyszczenie kostki brukowej nie zawsze musi być koniecznością jeśli podejmiemy wcześniej odpowiednie działania prewencyjne jak regularne przemywanie czy ograniczenie nagromadzenia się brudu i odpadów. Ważną rzeczą z punktu widzenia czystości kostek brukowych jest odpowiedni spad i odpływ wody. Woda opadowa czy roztopowa przy ograniczonym odpływie może powodować osiadanie brudu na kostce i w fugach. Szczególnie w ziemie gdy nasze samochody często oblepione są solą i błotem pośniegowym woda z topniejącego śniegu może pozostawiać na podjazdach wiele zanieczyszczeń, ciężko trudnych do usunięcia w późniejszym czasie. W celu lepszego zapewnienia odpływu wody przydatnymi rozwiązaniami są korytka i cieki wodne jak również palisady i obrzeża które skutecznie oddzielają kostkę od trawy lub krzewów ograniczając napływ wody.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zaprawy

Niektóre zabrudzenia mogą być wynikiem prac przy jej układaniu  lub innych prac budowlanych w rejonie nawierzchni wyłożonych kostką brukową.  Mogą to być plamy z cementu, kleju, zapraw murarskich lub farby. Na szczęście w większości przypadków wystarczy niepożądany nalot zdrapać a kostkę przemyć wodą. Jednak jeśli taki zabieg nie przyniesie rezultatu można sięgnąć po specjalne środki w celu usunięcia np. farby. W skrajnych przypadkach czyszczoną powierzchnię piaskuje się za pomocą specjalnego urządzenia, wiąże się to jednak z wysokimi kosztami wypożyczenia lub wizyty wykwalifikowanych fachowców. Najlepiej jest więc działać prewencyjnie i podczas wszelkich prac zabezpieczać kostkę przed zabrudzeniem. np. za pomocą folii.