Projektowanie i budowa ogrodowych nawierzchni z kostki brukowej

Odpowiednio zaprojektowane ścieżki, podjazdy i szlaki komunikacyjne na terenie ogrodu i w otoczeniu domu znacznie ułatwiają poruszanie się po terenie posesji jak również wpływają na walory estetyczne. W naszym artykule znajdziecie Państwo szereg informacji i podpowiedzi jak w ciekawy sposób zaaranżować otoczenie swojego domu.

Przygotowanie wygodnych ciągów komunikacyjnych pomiędzy najważniejszymi miejscami zlokalizowanymi na terenie posesji jest jedną z najważniejszych prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół domu. Chodniki i ścieżki powinny być funkcjonalne jak również estetyczne. Szeroka gama dostępnych produktów o różnej kolorystyce i kształcie sprawia że możemy pozwolić sobie na najrozmaitsze koncepcje zgodne z własnymi założeniami jak i kształtem naszego domu i ogrodu. Ścieżki pozwalają lepiej i wygodniej przemieszczać się pomiędzy różnymi ważnymi punktami posesji takimi jak frontowe wejścia, altany, garaże i budynki gospodarcze czy tarasy. W przypadku braku utwardzonych połączeń pomiędzy miejscami z których najczęściej korzystamy powstają nieestetyczne przedepty. Komunikacja jest również utrudniona podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych np. podczas intensywnych opadów gdy ziemia jest mocno namoknięta. Odrębną kwestią jest wykończenie i budowa przydomowego podjazdu dla samochodów oraz miejsc postojowych. W tym wypadku dużą uwagę przyłożyć musimy do liczby posiadanych pojazdów, lokalizacji garażu jak i tonażu samochodów które będą wjeżdżać na teren naszej posesji. Przed przystąpieniem do właściwych prac brukarskich istotne jest więc zaprojektowanie i wybór materiałów. Przydatnym narzędziem do tego procesu jest usługa Projektowania kostki Styrobud dzięki której przy pomocy doświadczonego zespołu projektantów można zaaranżować otoczenie wymarzonego domu przy użyciu naszych produktów. Usługa ta obejmuje aż cztery pakiety projektow dopasowanie do Państwa potrzeb.

Jaką kostkę brukową wybrać?

Obecnie na rynku materiałów do przydomowej aranżacji mamy dostęp do wielu rodzajów produktów. Od klasycznych prostokątnych formatów jak Styrobud Camino™ lub Pantenon™ nadających się na podjazdy, ścieżki i tarasy  które z pewnością będą świetnym uzupełnieniem obiektów w stylu klasycznym o ciepłych barwach elewacji aż po produkty takie jak Moderno™ czy Platino™ które będą idealnym dopełnieniem nowoczesnych budynków. Dobór odpowiednich składników przydomowych aranżacji ma bardzo duże znaczenie. Podstawową kwestią jest styl budynku przy którym projektujemy aranżację z kostki, jego bryła, kolorystyka elewacji oraz dachu, stolarki okiennej. Do domów w stylu rustykalnym z pewnością nie będą pasować nawierzchnie o prostych kształtach w ciemnych tonacjach kolorystycznych, zaś z nowoczesnym obiektem typu bungalow na pewno nie będą współgrać kręte ścieżki z barwnymi kostkami w małych rozmiarach.  Istotną kwestią jest przeznaczenie powierzchni która ma być wykonana z danej kostki. Ścieżki oraz chodniczki wykonane mogą być z szerokich, dużych płytek natomiast podjazdy i drogi narażone na duże naciski wynikające z ruchu pojazdów wykończone powinny zostać z kostek o mniejszej powierzchni które dzięki swoim kształtom i sposobie ułożenia lepiej będą rozkładać ciężar. Przykładem kostek którymi można wyłożyć podjazdy jest bardzo popularna kostka Nostalit lub Starco™.  Na ciągi piesze wystarczy kostka o grubości 4 cm zaś na podjazdy gdzie parametr obciążenia jest znacznie większy minimalna grubość wynosi 6 cm. Różne rozmiary i kształty kostek nie ograniczają oczywiście możliwości łączenia ze sobą kilku rodzajów produktów w celu uzyskania efektów podkreślenia obrzeży, odcięcia warstw czy budowy wszelakich kompozycji ozdobnych. Do wykończenia przydomowych tarasów powszechnie używa się dużych prostokątnych płyt tarasowych które dzięki swojej powierzchni i regularnym kształtom wypełniają przestrzeń i komponują się z meblami ogrodowymi. Eliminują również problem wpadania nóg mebli w fugi kostki. Przykładem płyt tarasowych mogą być Styrobud Megan™ lub Tribano™. Płyty te są odporne na mróz, deszcz oraz intensywne promienie słoneczne. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi oraz bogatej kolorystyce można je dopasować do terenu wokół domu – dobrze współgrają z aranżacjami w stylu rustykalnym jak również minimalistycznym. Duże płyty pasują w miejsca gdzie dominują regularne kształty geometryczne i proste linie, powierzchnie zdominowane przez łuki takie jak popularne kręte ścieżki między rożnymi kompozycjami roślinnymi czy dróżki dojazdowe do miejsc postojowych wykańcza się zazwyczaj z małych kostek.  Styrobud Starco™ i Arco™ doskonale sprawdzają się w miejscach gdzie trzeba ułożyć nawierzchnię precyzyjnie bez przycinania elementów co ułatwia pracę i wyklucza straty materiału.

Przy wyborze kostki warto zwrócić uwagę na jej strukturę i właściwości. Wszystkie kostki i płyty będące w ofercie Styrobud wykonane są z wysokiej jakości materiałów dzięki czemu charakteryzują się odpornością na zabrudzenia i ścieranie. Specjalna struktura zabezpiecza przed ślizganiem co zwiększa bezpieczeństwo osób korzystających z nawierzchni. Dodatkowa autorska technologia Aqua Subsisto™ firmy Styrobud chroni przed czynnikami atmosferycznymi, zapewnia lepszą trwałość koloru i nawierzchni produktu. Aqua Subsisto™ używany jest przede wszystkim w naszej kostce brukowej (palety Prestige™ oraz Colormix™).

Budowa ścieżek i podjazdów

Po zakończeniu etapu wyboru materiałów oraz gdy jest już gotowy dokładny projekt otoczenia można przystąpić do budowy nawierzchni z kostki. Najbardziej istotną kwestią jest solidne utwardzenie podłoża w celu uniknięcia problemów z zapadaniem i rozjeżdżaniem kostek. Standardowa głębokość wykopu waha się od 20 do 70 cm. Analogicznie jak w kwestii grubości i kształtu kostki podbudowa nawierzchni przeznaczonej pod parking musi być solidnie utwardzona oraz składać się z grubszej warstwy zagęszczonej podsypki i kruszywa. Szczególnie przy dużych powierzchniach jak podjazdy, drogi czy tarasy bardzo ważne jest dobre odprowadzenie wody. Powierzchnia wyłożona kostką może być lekko pochylona w stronę korytek i odpływów wody[link]. Gromadząca się woda na zamkniętej przestrzeni podjazdu dodatkowo ograniczonej obrzeżami czy krawężnikiem może spowodować jej osiadanie. Z tego względu bardzo ważne jest zapewnienie dobrego odprowadzenia wody lub wykorzystania naturalnego spadku terenu. Podsypka piaskowa stanowi niejako fundament nawierzchni z kostki i od jej wykonania zależy trwałość całości wyłożonej powierzchni. Powszechnie stosowanym składnikiem podbudów w ostatnich latach jest geowłóknina która zabezpiecza przed przenikaniem między siebie różnych warstw kruszywa, a w szczególności przenikania warstwy piasku do gruntu. Po ułożeniu kostki przerwy między nimi należy wypełnić czystym piaskiem płukanym. Powierzchnię należy zasypać kilka razy i zamieść (proces ten nazywany jest fugowaniem) oraz polać wodą w celu dokładnego wypełniania przestrzeni.

Kolejnym zabezpieczeniem nawierzchni wyłożonych kostką są obrzeża oraz palisady. Podstawową ich funkcją jest zapobieganie przesuwaniu się kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Dwa rodzaje grubości i różne kolory sprawiają że obrzeża Styrobud są świetnym uzupełnieniem naszej oferty kostek i płyt. Jest to ekonomiczny i estetyczny sposób na ogrodzenie elementów małej architektury Twojego domu a także jako małe murki oporowe zabezpieczające przed wysypywaniem się ziemi, kamienia czy kory na chodniki. Palisady mogą również posłużyć jako element dekoracyjny schodów z kostki brukowej.

Nasza firma przykłada dużą wagę do jakości i parametrów technicznych produktów. Próbki produktów są cyklicznie sprawdzane w naszym Laboratorium pod kątem wytrzymałości i spełniania określonych norm.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą a także skorzystania z usługi Projektów brukarskich. Wierzymy że stworzycie Państwo razem z nami swój wymarzony dom.